Kontakt z Centrum Monitoringu Miejskiego
Główny Specjalista: Monika Malczewska
Tel. 44 726 26 87
E-mail: monika.malczewska@tomaszow-maz.pl
Od 2 października 2017 roku Tomaszów Mazowiecki dołączył do miast monitorowanych. Centrum Monitoringu znajdowało się w budynku przy ul. Strzeleckiej 24/26. Od dnia 17.11.2020 roku przeniesione zostało do kamienicy przy Pl. Kościuszki 24. Wgląd w obraz "na żywo" mają operatorzy monitoringu miejskiego.
Zadania miejskiego monitoringu wizyjnego
Podstawowe cele monitoringu wizyjnego to:
-
Ochrona życia i zdrowia
-
Ochrona mienia i dóbr kultury
-
Ochrona ciągów komunikacyjnych
-
Współpraca ze służbami porządkowymi w zakresie bezpieczeństwa i porządku
-
Dokumentowanie zdarzeń
Kamery monitoringu miejskiego są wykorzystywane nie tylko do bieżącego monitorowania zagrożeń i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń, ale także spełniają inne, nie mniej ważne funkcje:
-
Działają prewencyjnie i odstraszają potencjalnych przestępców od popełnienia niektórych przestępstw i wykroczeń
-
Stanowią efektywne narzędzie operacyjnego wsparcia działania służb
-
Ułatwiają Policji i innym służbom skuteczne działanie polegające na ustalaniu sprawców, osób poszukiwanych, itd.
-
Pozwalają na sprawne zarządzanie bezpieczeństwem miasta w wielu aspektach m.in., transportu publicznego, wprowadzania ograniczeń w ruchu, działania infrastruktury miejskiej itp., w tym szczególnie podczas zgromadzeń publicznych i imprez masowych oraz sytuacji kryzysowych
Pozyskiwanie materiału dowodowego
Cel ten realizowany jest poprzez udostępnianie zarejestrowanego obrazu jako materiału dowodowego uprawnionym podmiotom . Zapisy miejskiego monitoringu wizyjnego przekazywane są w postaci uniemożliwiającej jakąkolwiek manipulację oraz mechanizmy poświadczające ich autentyczność. Pozyskiwany materiał dowodowy wpływa na przyspieszenie postępowań w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia. Nagrane zdarzenia lub brak zarejestrowanego zdarzenia z określonego obszaru objętego dozorem kamer monitoringu wizyjnego stanowią istotny element weryfikacji wiarygodności świadków lub pozwalają na odtworzenie przebiegu zdarzenia.
Czas przechowywania nagrań i informacje na temat dostępu do nagrań
Zarejestrowany obraz zdarzeń przez Monitoring Miejski Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, niezawierający dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego albo postępowania w sprawach o wykroczenia lub dowodów mających znaczenie dla tych postępowań, przechowuje się przez okres 60 dni od daty dokonania nagrania, a następnie automatycznie jest kasowany.
Monitoring miejski w Tomaszowie Mazowieckim udostępnia zapisy materiałów z monitoringu jedynie w zakresie, w jakim może być on wykorzystany w związku z ujawnionymi przestępstwami i wykroczeniami i wyłącznie na wniosek właściwych dla tych spraw organów, tj. Policji, Straży Miejskiej, Prokuratury, Sądu itp.
Monitoring miejski w Tomaszowie Mazowieckim nie udostępnia materiałów z monitoringu na wniosek osób prywatnych, jak również podmiotów prowadzących postępowania w sprawie o odszkodowanie.
Monitoring Miejski - podstawa prawna
Utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego jest zadaniem własnym gminy. Podstawą do wdrożenia i funkcjonowania monitoringu miejskiego jest: Art.7 ust.1 pkt 14 Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142 poz. 1591 z 2001 roku z późniejszymi zmianami) cyt.
- Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
- porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego.