Flaga Miasta
Flaga Miasta Tomaszowa Mazowieckiego przedstawia płat materii dzielony w trzy pasy pionowe, żółty pośrodku z umieszczonym na nim godłem Herbu Miasta oraz dwa skrajne czerwone. Godło umieszczone zostało pośrodku pasa środkowego.
Herb Miasta
Herbem Miasta jest Rawicz – herb rodu Ostrowskich , założycieli Tomaszowa. Przedstawia on pannę w czerwonej sukni i w koronie na głowie jadącej na czarnym niedźwiedziu.
Według legendy, powstanie herbu związane jest z Anglią. Głosi ona, że przed swoją śmiercią król Kanut Wielki ( syn Sygrydy, córki Mieszka I i Dobrawy, panował w latach 1016 – 1035 ) zapisał swojej córce Klotyldzie część skarbów koronnych. Jej brat Harold, który po śmierci ojca objął władzę w królestwie, nie chcąc dopuścić, aby w przypadku zamążpójścia siostry tak wielkie bogactwa opuściły Anglię, postanowił ją zgładzić. Za namową doradców kazał Klotyldę wrzucić do jamy z czarnym niedźwiedziem sądząc, że pożre on dziewczynę. Po kilku dniach wysłał posłańca, aby przyniósł mu włosy siostry. Ku zdziwieniu króla, wrócił on z wiadomością, że drapieżne zwierzę nie tylko nie zrobiło jej krzywdy, ale pozwoliło nawet aby na nim usiadła. Przerażony tym cudem Harold uwolnił siostrę i pozwolił, aby wyszła za mąż za ukochanego księcia lotaryńskiego Gwalderberta. Ich synowie otrzymali na pamiątkę tego wydarzenia herb z panną na niedźwiedziu. Potomkowie Klotyldy i Gwalderberta rozeszli się po wielu krajach. Niektórzy z nich dotarli do Polski w czasach Bolesława Chrobrego. Tyle legenda. Wiadomo na pewno, że herb Rawicz pojawił się w Polsce przed rokiem 1109 za panowania Bolesława Krzywoustego.
W następnych wiekach posługiwały się nim, oprócz Ostrowskich, również inne rody szlacheckie. Rawicz stał się herbem Tomaszowa Mazowieckiego dopiero w 1926 r., a więc prawie 100 lat po nadaniu praw miejskich. Tak późne jego przyjęcie wynikało z faktu, że przez wiele lat władze miasta nie przywiązywały do tej sprawy większego znaczenia. Zmieniło się to w związku z planowanym na 1927 rok oddaniem nowego budynku ratusza. Pierwsze propozycje herbu, nawiązujące do tradycji włókienniczych Tomaszowa, nie zyskały aprobaty mieszkańców. O pomoc zwrócono się do Jana Krystyna Ostrowskiego, potomka założyciela miasta. Ten rozumiejąc kłopotliwą sytuację władz Tomaszowa wyraził zgodę, aby jego rodowy herb stał się również herbem miasta.
Wykorzystanie herbu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego
Jeśli chcesz wykorzystać herb Miasta Tomaszowa Mazowieckiego do celów promocyjnych, społecznych, edukacyjnych lub kulturalnych pamiętaj, że udostępnianie herbu reguluje uchwała nr XXX/269/2008 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 27 sierpnia 2008 roku.
Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego może wyrazić zgodę na używanie herbu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dla jednostek organizacyjnych, organizacji pozarządowych, osób fizycznych i prawnych oraz podmiotów nie posiadających osobowości prawnej. Wydanie zgody odbywa się na pisemny wniosek zainteresowanych użyciem herbu skierowany do Prezydenta Miasta.
Pamiętaj, że w piśmie w sprawie wykorzystania herbu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego powinieneś zawrzeć następujące informacje:
- dokładne określenie podmiotu, który będzie używał herbu (imiona i nazwisk, adresy zamieszkania osób fizycznych, nazwy i siedziby osób prawnych),
- okres, w którym zamierza używać herbu Tomaszowa Mazowieckiego,
- precyzyjne wskazanie celu, dla którego chce używać herbu, określenie miejsca jego umieszczenia,
- w przypadku wykorzystania herbu jako części logo firmy przedkłada jego wzór.
Składając pismo w sprawie wykorzystania herbu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego weź pod uwagę to, że to historyczny symbol i znak służący identyfikacji i promocji miasta i powinien być wykorzystywany w sposób zapewniający mu należną cześć i szacunek.
Masz pytania – skontaktuj się z nami:
44 724 23 11 wew. 519
e-mail: rzecznik@tomaszow-maz.pl
Logo Miasta
W 2015 roku zostało wprowadzone do użytku logo wraz z hasłem „Tomaszów Mazowiecki… i jesteś w dobrym miejscu”. Jest to podstawowy znak graficzny używany we wszystkich materiałach miasta. Powinien być wykorzystywany w projektach dotyczących tzw. twardych inwestycji. Odnosi się do tego, że Tomaszów Mazowiecki jest dobrym miejscem do życia. Może być również używany w przypadku programów, projektów i strategii rozwojowych. Logo jest przeznaczone przede wszystkim do celów identyfikacyjnych, popularyzatorskich, reklamowych, korespondencyjnych.
W 2018 roku logo miasta uzupełnieniono o nowe hasło tj. „Źródło pozytywnych emocji”, które pełni rodzaj znacznika promującego miasto przy wydarzeniach, najczęściej o charakterze sportowym i kulturalnym. Co więcej, nawiązuje do jednej z ciekawszych atrakcji miasta - Rezerwatu Przyrody „Niebieskie Źródła” oraz pozytywnych emocji, które towarzyszą nam w różnych momentach życia. Logo z hasłem „Źródło pozytywnych emocji” można używać przy wszelkich wydarzeniach, którym towarzyszą pozytywne emocje. Hasło funkcjonuje również w wersji przetłumaczonej na język angielski.